تاریخچه تاسیس شرکت بوش؟

تاریخچه تاسیس شرکت بوش؟

دسته بندی: مقالات

تاریخچه پیدایش شرکت بوش

"رابرت بوش"، جوان ۲۵ ساله آلمانی در سال ۱۸۸۶، با هدف تعمیر دستگاه‌های تلفن، لوازم برقی، ماشین‌های تحریر و ماشین آلات دیگر کارگاهی راه اندازی کرد. کارگاه کوچک او با تلاش و پشتکار مداوم خود، پس از مدتی کوتاه به یک شرکت بین‌المللی موفق تبدیل شد. اولین پروژه مهم رابرت، تولید دستگاه جرقه زن مغناطیسی برای یک موتور ثابت بود که طراحی آن از قبل وجود داشت؛ تولید این دستگاه باعث شد از سال ۱۸۹۷ تنها تولید کننده شمع جرقه‌ای خودرو ،بوش  شناخته شود . مدیریت مهندسی شرکت  بر عهده  "گاتلاب هانولد"بود،  او در سال ۱۹۰۲ طرحی جدیدی برای شمع خودرو ارائه کرد که موجب ثبات بیشتر محصولات بوش شد. هانولد در سال‌های بعد نوآوری‌های خود را در زمینه سیستم روشنایی، استارتر و بوق خودرو نیز ارائه کرد که باعث گسترده‌تر شدن خط تولید بوش شد. 

شرکت بوش بعد از جنگ جهانی اول

با شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴، تمامی دفاتر و مراکز خارجی بوش  تعطیل شدند. پس از اتمام جنگ جهانی اول، بازگشت به بازارهای جهانی با وجود رقبای جدید کار بسیار دشواری بود، اما این شرکت آلمانی تسلیم نشد، بلکه دفاتر جدیدی در کشورهای مختلف ایجاد کرد و تمرکز خود را بر نوآوری گذاشت. در این دوره زمانی با افزایش فروش خودرو و ترافیک بیشتر در جاده‌ها، نیاز به امنیت بیشتر احساس می‌شد؛ بنابراین، شرکت بوش تولید چراغ موتورسیکلت، چراغ دوچرخه، بوق، شیشه پاک‌کن و شمع متصل به باتری را به محصولات خود اضافه کرد.

در جنگ جهانی دوم درشرکت بوش چه تغییراتی ایجاد شد؟

با شروع جنگ جهانی دوم، شرکت بوش شروع به تولیدات محصولات نظامی کرد. در آن دوره زمانی ارتش آلمان به ماشین آلات فراوانی نیاز داشت و این شرکت فعالیت خود را در این زمینه ادامه داد. پس از تمام شدن جنگ جهانی دوم، بار دیگر شرکت بوش با بسته شدن مراکز بین المللی خود رو به برو شد. علاوه بر این، زیرساخت‌های تولیدی آن نیز از بین رفته بود؛ بنابراین این شرکت باید فعالیت خود را از ابتدا شروع می‌کرد.

 

محصولات شرکت بوش

بعد از جنگ جهانی دوم بوش شروع به تولیدات محصولاتی کرد که نیاز های مردم را برطرف می کرد . این محصولات شامل لوازم خانگی مخصوص آشپزخانه، ابزارهای برقی و رادیوهای مخصوص خودرو بود. از دیگر محصولات اصلی بوش در آن زمان، می‌توان به یخچال، لباسشویی و مخلوط کن اشاره کرد. بوش با استفاده از فناوری الکترونیک و دیجیتال در خودروها نظیر سیستم‌های ضد قفل ترمز موسوم به " ABS"، بیش از پیش در صنعت خودروسازی شناخته شد. حوزه بعدی فعالیت شرکت بوش، مخابرات بود؛ این شرکت فناوری‌هایی برای ماهواره‌های فضایی، تلفن‌های همراه و توسعه مخابرات ارائه کرد.

سمساری در تهران:

شرکت بوش در این عصر

در آستانه قرن ۲۱، چند فناوری دیگر مانند سیستم‌های کاهش مصرف سوخت، سیستم نگهدارنده سرعت (کروز کنترل) و دید در شب نیز توسط بوش معرفی شد. همچنین در سال‌های اخیر، حوزه‌های جدید فعالیت نظیر تولید دوچرخه‌های برقی به بوش اضافه شد که در سال ۲۰۱۱ زیرمجموعه‌ای مستقل را به این شرکت افزود. با توسعه فناوری حسگرها و نرم‌افزارها در سال‌های آتی نیز فناوری‌های بوش به مرور به بزرگراه‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها راه پیدا خواهند کرد. در حال حاضر بوش یکی از ۱۰ شرکت بزرگ آلمانی  است که در بیش از ۵۰ کشور جهان مراکز عملیاتی دارد. این شرکت علاوه بر فعالیت‌های تولیدی، اقدامات خیرخواهانه را نیز به عنوان زمینه اصلی فعالیت‌های خود مورد توجه قرار داده است. شرکت بوش اکنون در سراسر جهان بیش از ۴۰۰ هزار کارمند دارد و درآمد آن طبق آخرین آمار، ۷۸ میلیارد یورو برآورد شده است.

 

 

;