نکات مهم در خرید کالای خواب

نکات مهم در خرید کالای خواب

دسته بندی: مقالات

انواع مختلف بالش، ملحفه، روتختی و غیره در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف شاید شما را سردرگم و انتخاب را دشوار نماید. ممکن است بگویید مگر می‌شود کسی نداند بالش و پتو به چه دردی می‌خورند؟ ولی در دنیای متنوع کالای خواب آشنایی با اقلام اصلی و کاربرد آنها کمک می‌کند بهتر درباره آنچه واقعا نیاز دارید، تصمیم بگیرید.

بررسی انواع کالای خواب

در نگاه نخست احتمال دارد شما کالای خواب را فقط بالش و پتو و تشک در نظر بگیرید و بگویید که انتخاب آن‌ها مشکل نیست. اما برای داشتن یک خواب با کیفیت و همچنین یک فضای دلنشین و خوش منظره نیاز هست تا کالاهای خواب با کیفیتی را انتخاب کنیم؛ به ویژه با تنوعی که از انواع کالای خواب ترک و ایرانی و… در بازار وجود دارد. پس با انتخاب درست آن ها، می توان به خوابی آرام دست یافت. در این جا با اقلام مختلف خواب و نقش کاربردی آن‌ها آشنا شوید.

بالش

بالش وسیله‌ای است که سر روی آن قرار می‌گیرد و در سه سایز استاندارد، متوسط یا کویین و بزرگ یا کینگ در بازار وجود دارد. در فروشگاه‌های مخصوص فروش کالای خواب بالش‌های استاندارد وجود دارد. بهتر است از این گونه بالش‌ها که با علم روز تولید می‌شوند استفاده کرد تا بالش‌هایی که به شکل خانگی و وسایل غیر علمی تهیه شده اند.

کالای خواب بالش اروپایی

بالش‌های مربعی شکل و بزرگی هستند که بیشتر نقش تزیینی دارند و به دیوار بالایی تخت تکیه داده می‌شوند.

متکا

بالشی لوله‌ای شکل است که به شکل سنتی در خانه هر ایرانی وجود دارد. از این بالش‌ها غالبا به عنوان پشتی کمر هنگام تکیه دادن استفاده می‌شود. البته در گذشته از متکا به عنوان بالش سر نیز استفاده می‌شده است. امروز از متکاها بلند و کوتاه برای تزیین و کاربرد به عنوان پشتی استفاده می‌شود.

کوسن

کوسن‌ها نیز بیشتر جنبه تزیینی داشته و در ابعاد گوناگون و متناسب با رنگ تخت و مبل عرضه می‌شوند.

روبالشی

روبالشی که با آن انواع بالش و کوسن را می‌پوشاند و به قالب بالش مورد استفاده، طراحی می‌شود. روبالشی این امکان را می‌دهد که با طرح‌های زیبا و شیک، منظره‌ای جذاب را برای محل خوابتان رقم بزنید.

پتو

پتوها معمولا از پشم، پنبه، پلی‌استر یا الیاف ترکیبی تهیه می‌شوند که یا به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرند و یا افراد آن‌ها را با یک رویه یا آستر می‌پوشانند.

کالای خواب لحاف

لحاف معمولا با پشم، کرک یا الیاف گیاهی مانند پنبه پر می‌شود و جنس رویه آن‌ها اغلب از پارچه پنبه‌ای یا پلی‌استر است. لحاف زخامت بیشتری نسبت به پتو دارد و بیشتر مناسب فصل‌های سرد و مناطق سردسیر است.  از این کالای خواب گاهی به عنوان لحاف روتختی نیز استفاده می شود.

روتختی

از روتختی همان جور که از نامش پیدا است، برای پوشاندن تخت خواب استفاده می‌کنند. روتختی به دو نوعِ روپوش تخت خواب و روتختی ساده (یا همان روانداز تخت) تقسیم می‌شود. روپوش تخت خواب بلند است و به سطح زمین می‌رسد اما روتختی ساده فقط سطح تخت را می‌پوشاند.

روتشکی

ملحفه‌ای که تمام تخت را می‌پوشاند و به شکل کش دار و ساده در بازار موجود است. پوشاندن تشک‌های مختلف با روتشکی کش دار بسیار ساده‌تر بوده و دیگر درگیر درآمدن رو تشکی نیز نخواهید بود. البته باید هنگام تهیه روتشکی به اندازه و ضخامت تشک دقت نمود.

دامن تخت خواب

برای این که پایه‌های تخت خواب از دیده‌ها پنهان شود، از دامن تخت خواب استفاده می‌کنند. این کالای خواب که کمتر در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد به زیبایی خانه کمک می‌کند.

 

;