معایب و مزایای خرید کالای دست دوم

معایب و مزایای خرید کالای دست دوم

دسته بندی: مقالات

امروزه به دلایل بسیار زیادی از جمله افزایش بیش از حد قیمت ها، کاهش قدرت خرید مردم، گران شدن اجناس نو مردم به خرید اجناس دست دوم روی آوردند. ان کار در این شرایط بسیار اقتصادی و به صرفه است.

تجربه ثابت کرده است که این خریدها همواره بد نیستند و در اغلب موارد جنس خریداری شده می‌تواند نیاز کاربر را برای مدت زیادی برطرف کند. بهتر است برای خرید جنس دستم دوم از سمساری ها خرید کنید. سمساری ها معمولا اگر جنس خریداری شده ایرادی داشته باشد آن را برطرف کرده و سپس آن را به فروش میرسانند.

 

 

مزیت های خرید جنس دست دوم

خرید اجناس دست دوم همیشه هم بد نیست. این عمل با مزایایی نیز همراه است. در ادامه به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت.

قیمت مناسب


مهم‌ترین مزیت خرید این نوع وسایل و لوازم در قیمت آن‌ها است. لوازم دست دوم تفاوت قیمت زیادی با وسایل نو دارند. از همین رو در برخی مواقع ،انتخاب اصلی افراد خرید این نوع اجناس است.

کیفیت اجناس دست دوم

علت های مختلفی مثل تورم، گرانی مواد اولیه و … باعث شده اند تا کالاهای جدیدتر، دوام و کیفیت کالاهای قدیمی را نداشته باشند. برای خرید لوازم دست دوم می‌توانید پول کمتری در ازای خرید یک جنس باکیفیت‌تر پرداخت کنید. اما برای خرید کالای نو باید قیمت بیشتری بپردازید با کیفیت پایین تر.

تنوع داشتن


همانطور که گفتیم خرید لوازم دست دوم از اجناس نو قیمت پایین تری دارند. به همین علت افراد راحت تر می توانند آنها را تعویض کنند. تعوسض وسایل از دلزدگی آدم جلوگیری می کند.

 برای مثال وقتی یک دست مبلمان دست دوم خریداری کرده‌اید نیازی نیست برای سال های بسیار از آن استفاده کنید تا هزینه‌ای که برای آن پرداخت کرده‌اید؛ جبران شود. به همین علت می‌توانید پس از گذشت مدت کوتاهی، آن را با مبلمان جدید تعویض نمایید.

اگر از آن دست افرادی هستید که وسایل و لوازم اعم از لوازم منزل یا لوازم الکترونیکی، خیلی زود شما را دلزده می‌کند از خرید وسایل دست دوم غافل نشوید. البته به‌شرطی که از افراد یا مکان‌های معتبر خرید کنید.

کمک به کاهش قیمت کالاهای نو


بازار فروش بر اساس عرضه و تقاضا استوار است. وقتی میزان خرید از سمساری ها افزایش پیدا کند، ناخواسته میزان تقاضای برخی کالاها کاهش پیدا می‌کند. از همین رو، قیمت این لوازم در بازار فروش کاهش می‌یابد.

 

جلوگیری از خروج ارز در کشور

در سال مقدار زیادی ارز برای خرید لوازم خانگی یا لوازم الکتریکی و... از کشور خرج می شود. اگر خرید لوازم دست دوم تبدیل به فرهنگ تبدیل شود از خروج ارز جلوگیری می کند.

معایب و ایراد های خرید اجناس دست دوم

 

این روش خرید، دارای مزایای زیادی است. نمی‌توان گفت که کالاهای دست دوم، اغلب قابل استفاده نیستند. بسیاری از این کالاها برای مدت بسیار کوتاهی مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ اما فقط به دلیل اینکه فرد خریدار صاحب اول آن نیست به عنوان کالای استوک یا دست دوم فروخته می‌شوند. در کل نمی توان گفت خرید لوازم  دست دوم ایرادی ندارد.

جنس دوم استهلاک بالایی دارد

 

در بین اجناس دست دوم، کالاهای تمیز و خوبی را می توان پیدا کرد. اما این اجناس استهلاک بالایی دارند. ممکن است زود خراب شوند.

بیشتر: شیشه بالکنی

خراب شدن زود هنگام

 

ممکن است در حین خرید وسایل دست دوم یا پس از چندبار تست آن از کیفیت عملکرد دستگاه راضی باشید. اما بسیاری از این کالاها به‌ویژه کالاهای برقی، ممکن است تعمیر شده باشند و پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی خراب شوند. خرید این‌گونه لوازم به نوعی مانند خرید هندوانه است و نمی‌توان خوب و بد آن را از روی ظاهر تشخیص داد.

ظاهر کهنه

 


اگرچه خرید از سمساری ، مزایایی را به دنبال دارد؛ اما چنین کالاهایی هرگز، ظاهر یک وسیله نو را ندارند. البته ممکن است استثناً در بین آن‌ها کالاهایی که بسیار کم مورد استفاده قرار گرفته‌اند، پیدا شود. اما به‌طورکلی، این اجناس اغلب ظاهر نو و آراسته‌ای ندارند.

کاهش تولید کارخانجات داخلی

 


با همه گیر شدن فرهنگ خرید لوازم دست دوم ، تقاضا برای خرید لوازم نو، کاهش یافته؛ درنتیجه کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده برخی وسایل با کاهش تقاضا مواجه خواهند شد. این امر سبب کاهش تولید این کارخانه‌ها و درنهایت ورشکستگی آنان می‌شود.

سمساری در تهران:

;