راهنمای خرید لوازم دست دوم و کارکرده

اغلب ابهامات زیادی در مورد خرید لوازم دست دوم وجود دارد؛ اما همواره بازار فروش این اجناس بسیار داغ است. علت این امر را می‌توان تورم بسیار بالایی دانست که توان خرید را پایین آورده و افراد را برای خرید از سمساری ها ترغیب می‌کند.
البته گاهی اوقات می‌توان علت این نوع خریدها را علاقه افراد به استفاده از لوازم آنتیک و قدیمی نیز دانست. از این رو سمساری‌ ها می‌توانند هدف خرید بسیاری از افراد باشد.
اما ریسک خرید این‌گونه لوازم نسبت به خرید لوازم نو بسیار زیاد است. از همین رو در دست داشتن یک راهنمای مناسب برای خرید می‌تواند کمک خوبی در این امر باشد.
دلایل بسیاری از جمله قیمت مناسب اجناس موجود در سمساری ها یا اجناس دست دوم و بسیاری از دلایل دیگر سبب می‌شوند که این کالاها به انتخابی برای خرید تبدیل شوند. اما احتمال خراب بودن این لوازم بسیار بیشتر از وسایل نو است. از همین رو با رعایت چند نکته ساده در حین خرید می‌توان ریسک کار را کاهش داد.

این لوازم را از یک مکان معتبر تهیه نمایید.

راهکارهای زیادی نظیر خرید از سایت‌های اینترنتی، خرید از بازارهای فروش اجناس دست دوم، خرید از سمساری ها و … برای خرید لوازم دست دوم وجود دارد.
اما مهم‌ترین راه‌کار برای این‌که بتوانید یک جنس دست دو باکیفیت تهیه کنید، خرید از سمساری های امین و مورد اعتماد است. چراکه اجناس موجود در این فروشگاه‌ها اغلب از افراد مطمئن خریداری شده‌اند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که جنس مذکور دزدی نیست و ارزش خرید دارد.
همچنین اجناس موجود در  این فروشگاه‌ اغلب به‌صورت کاملاً بی نقص خریداری شده یا پس از تعمیر برای فروش قرار می‌گیرند، بنابراین احتمال اینکه جنس خریداری شده قابل استفاده نباشد بسیار کم است.

بهتر است این اجناس را به صورت حضوری بخرید.

راه‌های دیگری همانند خرید اینترنتی و پستی نیز برای این وسایل وجود دارد. اما بهترین شیوه برای آن‌ها خرید حضوری است. چراکه در این‌صورت، کالای مورد نظر را  با دقت بررسی کرده و از سلامت و کیفیت آن مطمئن خواهید شد.

عملکرد وسیله را تا جایی که ممکن است بررسی کنید.

پیش از خرید لوازم دست دوم ، عملکرد وسیله را به دقت بررسی نمایید. فرقی نمی‌کند که وسیله مدنظر شما مبل و فرش است یا وسایل الکترونیکی و برقی.
برای خرید از سمساری یا خرید اینترنتی وسایل دست دوم، بهتر است عملکرد وسیله مذکور را به دقت بررسی نمایید. برای مثال اگر هدف شما خرید مبلمان است، روی آن بنشینید و راحتی و تحمل آن را بررسی کنید.
این اصل در مورد خرید لوازم برقی نیز صادق است. پیش از خرید این کالاها حتماً سلامت و عملکرد آن را تست نمایید.

حتما بخوانید:   سمساری بلوار قدس

خرید لوازم از برندهای شناخته شده را مدنظر قرار دهید.

سعی کنید در هنگام خرید لوازم دست دوم به ویژه وسایل برقی، برند آن را در نظر بگیرید. قطعاً عمر مفید کالاها از برندهای شناخته شده‌تر بیشتر هستند. از همین رو احتمال اینکه کالای خریداری شده از تظر کیفیت بهتر باشد؛ در این‌گونه اجناس بیشتر است.

از فروشنده مهلت تست بگیرید.

برای خرید برخی لوازم نظیر وسایل برقی، از فروشنده مهلت تست بگیرید. سعی کنید نصف مبلغ مورد نظر را پرداخت نموده و مابقی آن را پس از تست کالا، تحویل فروشنده دهید.
همچنین می‌توانید از فروشنده بخواهید کالا را در بازه زمانی مشخص پس بگیرید. به عبارتی اگر پس از دو الی سه بار تست کالا متوجه نقص در آن شدید، پول را پس گرفته و کالا را مرجوع نمایید.
این امر با خرید از سمساری میسر است. چراکه این مغازه‌ها اغلب جای مشخصی دارند. بنابراین اگر کالای خریداری شده کیفیت لازم را نداشته باشد، به‌راحتی می‌توانید آن را پس دهید یا تعویض نمایید.

به ظاهر کالا اطمینان نکنید.

اغلب افراد برای خرید لوازم دست دوم ، ظاهر کالا را مدنظر قرار می‌دهند. اگرچه کالاهایی که از نظر ظاهری تمیز ترند اغلب کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما این قاعده در مورد تمام کالاها صدق نمی‌کند.
به‌ویژه در هنگام خرید کالاهای الکترونیکی یا برقی، تنها به ظاهر آن اعتماد نکنید. چراکه یک کالا ممکن است علارغم ظاهر تمیزی که دارد، دچار نقص فنی باشد.

قیمت کالای نو را با دست دوم مقایسه نمایید.

یکی از علل خرید از سمساری ، پایین‌تر بودن قیمت اجناس دست دوم، نسبت به قیمت واقعی آن‌ها است. اما گاهی اوقات افراد قیمتی را برای کالاهای دست دوم خود در نظر می‌گیرند که با قیمت نو آن تفاوت چندانی ندارد. قطعاً در این صورت خرید جنس دست دوم چندان به صرفه نیست.
اغلب وقتی صحبت از خرید لوازم دست دوم به میان می‌آید با موجی از مخالفت‌ها همراه است. اما اگر خرید این‌گونه لوازم با دقت کافی انجام شود، نه‌تنها نتیجه بدی نخواهد داشت؛ بلکه بسیار به‌صرفه نیز خواهد بود.

توصیه می‌شود، قبل از خرید این کالاها یک فروشگاه معتبر و باسابقه را برای خرید انتخاب نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که کالای دست دوم می‌‌تواند نیاز شما را پاسخگو باشد اما نمی‌توان از آن انتظار عملکردی مشابه با یک کالای نو را داشت. اما این به این معنا نیست که نباید در هنگام خرید از سمساری و خرید کالای دست دوم، دقت کافی به خرج داد.

سمساری آنلاین در نواحی تهران:

سمساری در جنت آباد

سمساری در پیروزی

سمساری در جردن

سمساری بلوار فردوس

سمساری در گیشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *