چه نوع مبل دست دومی خوب است؟

چه نوع مبل دست دومی خوب است؟

دسته بندی: مقالات

نکاتی که در خرید مبل دست دوم باید بدایند
در هر معامله‌ای بررسی دقیق کالای مورد معامله حق خریدار است. اگر کالای مورد نظر یک کالای مصرفی باشد این بررسی باید با دقّت بیشتری انجام شود. سرویس مبلمان جزو کالاهای مصرفی است که اگر زمان خرید آن دقّت لازم را بکار ببرید هرگز از خرید خود پشیمان نخواهید شد. در زیر نکات مهمی برای خرید مبل دست دوم را بیان خواهیم کرد.

کلاف مبل

مجموعه زیرساخت و ساختار کلی مبل را کلاف مبل می گویند. اگرچهارچوب اصلی مبل آسیب دیده باشد خرید آن درست نیست. زیرا آسیب چهارچوب اصلی در سه حالت اتّفاق می‌افتد. یا شیوه استفاده از مبل صحیح نبوده و باعث استهلاک زودهنگام آن شده و یا زمان طولانی از آن استفاده شده و یا این که کیفیت مبل پایین بوده و خیلی زود مستهلک شده است. در هر سه مورد این سرویس مبلمان قابلیت استفاده مجدد را نخواهد داشت.

بررسی کیفیت درزمان  خرید مبل دست دوم 


کیفیت فنرها و فوم به کار رفته در کلاف مبل را نیز باید به طور دقیق بررسی کرد. این بخش، مهم‌ترین بخش یک مبل می باشد. ساده‌ترین روش تشخیص کیفیت فوم مبل، نشستن بر روی مبل است. قابلیت ارتجاعی و نرمی و راحتی مبل نشان کیفیت مناسب فوم مبل است. در واقع اگر در هنگام ساخت مبل از مواد اولیه مرغوب استفاده شود و از آن به طور صحیح استفاده شود، عمر مفید فوم و فنر مبل بسیار طولانی خواهد بود. در برخی موارد حتّی ممکن است رویه‌ی مبل پوسیده باشد ولی کیفیت بالای کلاف مبل، ارزش این را دارد که با تعویض رویه مبل دوباره از آن استفاده نمود. ولی اگر در همان ابتدای تولید مبل از مواد اولیه نامرغوب استفاده شود؛ عمر مفید مبل بسیار کوتاه خواهد بود.

کارشناسان ساخت و تولید مبل معتقدند کیفیت مبل در همان شش ماه تا یک سال اوّل قابل تشخیص است. اگر مواد اولیه و یا نحوه ساخت مبلمان کیفیت پایینی داشته باشند پس از یک سال استفاده مشخص می‌شود. بنابراین خرید یک سرویس مبل دست دوم با کیفیت پایین حتّی اگر مدّت زمان کمی از آن استفاده شده باشد ارزشی ندارد.

بدنه مبل
بدنه مبل به طور معمول از چوب یا فلز ساخته می‌شود. بنابراین وجود رنگ‌پریدگی، خط و خش و یا فرورفتگی در بدنه مبل دست دوم کاملاً طبیعی است. اگر این موارد جزئی بوده و نمود چندانی نداشته باشند و یا قابل تعمیر باشند می‌توان از آن صرف‌نظر کرد. به عنوان مثال آسیب‌های جزئی در بدنه چوبی مبلمان با سنباده‌کاری و رنگ‌کاری به آسانی تعمیر می‌شود ولی اگر حجم تعمیرات به اندازه‌ای باشد که نیاز به کار تخصصی نجاری داشته باشد هزینه کار بسیار بالا می‌رود.
اگر هم میزان آسیب به بدنه مبل دست دوم به قدری باشد که نیاز به تعویض کلی داشته باشد بهتر است از خرید آن صرف‌نظر کنید. زیرا تعویض بدنه فلزی یا چوبی مستلزم صرف هزینه بسیار بالایی است که بعید است مقرون به صرفه باشد.

توجه به رویه در خرید مبل دست دوم
به جز در موارد نادری که مبل دست دومی که برای فروش گذاشته شده در حقیقت یک مبلمان نو است که بنا به ضرورت به فروش می‌رسد انتظار رویه مبلی سالم در یک مبل دست دوم، انتظار بیجایی است. زیرا اوّلین قسمت مبل که در معرض آسیب قرار دارد رویه مبل است. ساده‌ترین دلیل استهلاک رویه مبل ساییدگی پارچه مبل بر اثر استفاده از آن است. حال اگر مشکل خاصی مثل پارگی یا سوختگی در رویه مبل وجود داشته باشد باعث کاهش قیمت آن می‌شود. حتّی اگر رویه مبل در معرض آسیب خاصی قرار نگیرد، عمر مفید آن بسیار کوتاه است. زیرا رویه مبل از پارچه یا چرم ساخته می‌شود که به آسانی مستهلک می‌شوند.

در مورد رویه مبل دست دوم نکته مهمی هست که باید به آن توجّه کنید. یکی از موارد آسیب دیدن رویه مبل قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدّت طولانی است. این امر باعث می‌شود قسمتی از مبل که در معرض نور قرار داشته دچار رنگ‌پریدگی در رویه مبل شود. این موضوع ممکن است در نگاه اوّل دیده نشود و یا نورپردازی فروشگاه به صورتی باشد که این مورد قابل تشخیص نباشد. بنابراین به بررسی کلی مبلمان اکتفا نکنید و تمام قسمت‌ها را به طور دقیق بررسی کنید.

توجه به رویه مبل
توجه به رویه مبل
بهترین بازار خرید مبل دست دوم
برای خرید مبل دست دوم هم می‌توانید به مراکز خاصی که در هر شهر مخصوص خرید و فروش لوازم منزل کارکرده هستند مراجعه کنید و هم می‌توانید از سایت‌های اینترنتی نظیر واسط کالا استفاده کنید. هرکدام از این موارد، معایب و مزایای خاص خود را دارند.

مزایا و معایب خرید مبل دست دوم از سمساری
اوّلین تفاوت اینجاست که در فروشگاه‌های مخصوص اجناس دست دوم مانند سمساری، فروشندگان با ترفندها و تجهیزات و البته تجربه خود، تمیزکاری و تعمیرات جزئی مبلمان را انجام می‌دهند تا ظاهر آراسته‌ای داشته باشد؛ سپس آن را در معرض فروش قرار می‌دهند. این موضوع هم می‌تواند حسن این مراکز باشد و هم عیب آن‌ها. حسن است زیرا شما یک مبل دست دوم تمیز و آراسته تحویل می‌گیرید. عیب است چون ممکن است یک مبل دست دوم مستهلک را به خاطر ظاهر زیبا و آراسته آن انتخاب کنید. البته در این زمینه چرب‌زبانی فروشنده نیز تأثیر زیادی دارد. اگر می‌خواهید برای خرید مبل دست دوم به چنین مراکزی مراجعه کنید نباید تحت تأثیر چرب‌زبانی فروشنده و یا ظاهر جذاب و قیمت ارزان مبل دست دوم قرار گیرید. باید صرف‌نظر از تمام این موارد، سلامت مبل را خودتان شخصاً امتحان کنید و بعد تصمیم نهایی را بگیرید.

نکته دیگر این است که قیمت مبل دست دوم در چنین مراکزی معمولاً بالاتر از سایت‌های اینترنتی است. زیرا به هر حال این فروشندگان واسطه‌ای هستند که مبلغی را به عنوان سود معامله برای خودشان در نظر می‌گیرند. پس هزینه‌ای که خریدار می‌پردازد در حقیقت قیمت مبل دست دوم به اضافه هزینه واسطه‌گری فروشنده است.

مزایا و معایب خرید مبل دست دوم از سایت‌های اینترنتی
در سایت‌های اینترنتی اغلب خرید و فروش مبل دست دوم به صورت بی‌واسطه و مستقیم صورت می‌گیرد. در نتیجه احتمال یافتن یک مبل دست دوم سالم و تمیز در این موارد کمتر است. چون فروشنده معمولاً هزینه‌ای برای تعویض رویه مبل یا تعمیرات آن پرداخت نمی‌کند. بنابراین در این شرایط معمولاً ظاهر و باطن مبل به وضوح مشخص است و احتمال فریب‌کاری در آن کمتر است.

از دیگر مزایای خرید از بازارهای اینترنتی این است که تنوع کالا در آن بیشتر است، امکان مقایسه بین موارد مشابه وجود دارد و به دلیل وجود بازار رقابتی، محدوده قیمت‌ها مشخص است.
مورد دیگر این است که افرادی که قصد فروش مبل دست دوم ولی کاملاً نو خود را دارند معمولاً فروش در سایت‌های اینترنتی را ترجیح می‌دهند. زیرا اگر بخواهند آن‌ها را به واسطه یا به اصطلاح سمساری بفروشند، مبلغ دریافتی آن‌ها کمتر خواهد بود. موضوع همان مبلغی است که این افراد برای واسطه‌گری و به نوعی سود معامله برای خود در نظر می‌گیرند.

توجه به نکات امنیتی معاملات اینترنتی
البته نکات امنیتی انجام معاملات اینترنتی را هم فراموش نکنید. متأسفانه در این سایت‌ها افراد فریب‌کار نیز حضور دارند. هرگونه مورد مشکوک را جدی بگیرید. به هیچ وجه کالایی را بدون بازدید حضوری خرید نکنید. اگر برای بازدید از کالا، زمان یا مکان مشکوکی قرار گذاشتند، هوشیار باشید. با پشتیبانی سایت در تماس باشید و از اعتبار آگهی و فروشنده اطمینان حاصل کنید. مطمئن باشید هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. مراقب باشید خرید و فروش کالای دست دوم در نهایت سبب از دست رفتن مال شما نشود.

;